Międzynarodowy projekt CATALISI - wizyta w Bibliotece Głównej UG

Międzynarodowy projektu CATALISI - wizyta w Bibliotece Głównej UG

Wczoraj w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego gościliśmy uczestników międzynarodowego projektu CATALISI, którym kieruje dr Sebastian Susmarski z Wydziału Zarządzania UG. Jest to projekt, którego zadaniem jest działanie na rzecz przyspieszenia transformacji uczelni partnerskich w różnych obszarach.  

W ramach sesji Public engagement with and outreach to society to solve social challenges, specifically open science practices Agnieszka Wasilewska z Oddziału Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki zaprezentowała działania Biblioteki związane z promowaniem otwartej nauki. 

W kolejnej części spotkania goście uczestniczyli w pokazie najcenniejszych zbiorów kartograficznych, które posiada Biblioteka UG. Został on przygotowany i poprowadzony przez kustosza Zbiorów Specjalnych - Adama Jurkowskiego. Sądząc po serii pytań zadawanych podczas prezentacji, pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem gości. 

Dziękujemy za odwiedziny.

O projekcie CATALISI
Ogólnym celem projektu CATALISI jest pomoc i wsparcie dla instytucji szkolnictwa wyższego w skutecznym wdrażaniu strategii i indywidualnej ścieżki transformacji instytucjonalnej poprzez przyjęcie usług akceleracyjnych. Usługi te mają ułatwić i przyspieszyć przekształcenia instytucjonalne w dziedzinie badań i innowacji, które wzmocnią współpracę i sojusze uniwersytetów europejskich jako latarni morskich wartości europejskich. CATALISI przeanalizuje, w jaki sposób można zmienić zarządzanie instytucjami szkolnictwa wyższego, traktując zarządzanie jako sposób, w jaki aktorzy społeczni i państwowi celowo współdziałają w celu przekształcenia systemów nauki, technologii i innowacji, regulując kwestie o znaczeniu społecznym. WP1 zapewni współtworzenie i wdrażanie Acting-LL przez cały czas trwania projektu. Wiedza i informacje uzyskane w ramach WP1 posłużą jako podstawa do stworzenia programu dzielenia się wiedzą i wzajemnego uczenia się w ramach WP2. Wiedza i informacje uzyskane w ramach WP1 będą także wspierać działania WP3, które zapewnią opracowanie, wdrożenie i trwałość przekształceń instytucjonalnych. Cały proces będzie stale monitorowany i oceniany przez WP4, który opracuje zestawy narzędzi do monitorowania i oceny postępów związanych z transformacją instytucjonalną poprzez wprowadzenie usług akceleracyjnych w trzech domenach zdefiniowanych przez CATALISI. WP4 dostarczy również strategicznych informacji i wskazówek, poprzez rekomendacje dotyczące zmian strukturalnych i instytucjonalnych, które są niezbędne do maksymalizacji wartości badań i ich wpływu na region europejski. WP5 i WP6 są przekrojowe i powiązane ze wszystkimi innymi działaniami WP (komunikacja i zarządzanie). CATALISI będzie realizowany przez konsorcjum składające się z 11 partnerów z 8 państw członkowskich UE, obejmujących różne obszary geograficzne Europy, w tym 3 z krajów rozwijających się.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 11. Kwiecień 2025 - 10:51; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: piątek, 11. Kwiecień 2025 - 14:38; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein